Sunday, December 1, 2013

5 in one - sezonas noslēgums

Nekādi nevarēju saņemties lai uzrakstītu kādu jautru atskaiti par paveikto, laika trūkums, iedvesmas vai rudenīgs noskaņojums...nezinu ko izvēlēties no šī saraksta lai attaisnotu tik ilgu klusumu :)
Kopumā no septembra vidus līdz šodienas esmu piedalījusies piecas sacensībās:
28.09.2013 Salaspils pusmaratons. 10 000m distance - III vieta (me proud of it!)
29.09.2013 Ogres Lazdukalnu kross. Pa glauno pilno 12.8km
12.10.2013 Siguldas pusmaratons 2013. Pusmaratona distance (jaukie 21097m);
26.10.2013 Siguldas kalnu maratons 2013. Vismazāko, pat var teikt "bērnu distance" - 14km
un
18.11.2013 Rembates apli 2013. Lielāka un man iecienītāka distance 10.8km

Pēc staigāšanas Valmieras maratonā es izdomāju kā man gan psiholoģiski, gan fiziski vajadzētu atpūsties, un tāpēc bija vienbalsīgi pieņemts lēmums - samazināt noskrieto km nedēļas apjomu līdz ~50-60km. Protams, atstājot ātruma treniņus, bet tikai izklaidei nevis trenēšanai. Tika nolemts taisīt "sacensību" brīvdienas. Es izdomāju, ka nav ko sēdēt mājās un skriet parastus treniņus, vajag taču arī izklaidēties, tāpēc pieteicos gan plakanam asfalta skrējienam Salaspils botāniskajā dārzā, gan kalnainam un trepes-saturošām meža krosam Ogrē.
Oranža ))
Salaspilī bija jautri, tikai divi apļi pa 5km un viens dzirdināšanas punkts (kuru protams es neizmantoju). No sākuma bija doma skriet treniņ režīmā. Startējam, redzu kā mani apdzen viena meitene, tad pēc pāris km otra, pie sevis nodomāju - "nē, nē" trešai jau nu noteikti nav lemts mani apdzīt. Un tā es skrēju un skrēju... pa solīto asfaltu un nesolīto bezasflata ceļu (kas kopumā sastādīta 45% no visa trases garuma). Finišēju trešā! ))) Biju laimīga kā šīs dzīvnieks - kvokka.
laimīgākais dzīvnieks
Teikšu godīgi īpaši neiespringstot Salaspilī, es arī Ogrē negrasījos taisīt nekādus rekordus. Vienkārši baudīt trasi un  stiprināt fizisko stāvokli. Laikam tāpēc pirmo apli veicu ar 6-7.g.sīko, kurš trases laikā mēģināja apstāties, bet ļauna Darja viņam neļāva :)) Vēl divus apļus skrēju pati, protams ātrāk kā pirmo. Trase nebija grūta (saildzinoši ar Siguldas kalnu maratona trasi), toties trepes ar 110 pakāpieniem trases sākumā, kurus bija jāšķērso vēl trīs reizes, nesagādāja vislielāko baudu :)) p.s. arī putras beigās nebija. Org-iem jau paziņots par šo trūkumu ;)
Tāpēc gatavošanas uz Siguldas pusmaratonam bija ne vairāk kā pucēšanas ballītei. Stresa nebija, makaronu party arī :)) Skreju pirmos 10k lēni vadoties pēc pulsa, trešajā apli es sapratu kā varu izskriet no 2 st. un izdomāju, kā laikam jāskrien nedaudz ātrāk. Un tā sanāca, kā pēdējais aplis ir visātrākais. Jautrākais bija tas, ka skrienot jau trešo apļa beigas un visu ceturto apli, es apdzinu skrējējus un daļa man pārmeta ka esi sevi pārāk saudzēju visus iepriekšējos apļus. Protams! Es tak nebiju gatava sacensties, es biju gatava koptreniņam :D Un kā rezultātā atskrēju ar sajūtām kā tikai iesildījos, nevis pieveicu pusmaratonu ))) Tātad laiks 1:57. Malacis vai nē? :D Putru beigas nedabūju, laikam bija jāskrien ātrāk (piefiksēju nākam gadam). Bija ideāls laiks, protams, kā jau pagājuša gadā minēju, trase man ļoti patīk. Toties šogad no visām Skrien Latvja 2013 trasēm trīs zvaigznes iedošu Kuldīgai: *par organizēšanu, **par trases plānošanu, ***par atbalstītājiem trases malā.

neredzu un redzu fotogrāfu


Pēc Siguldas, jau kā ierasts sekoja vēl viena Sigulda. Trakākā un kalnaināka nekā asfalta. Atceroties pagājušā gada emocijas vidējas trases (33km) laikā, šogad tikai nolemts skriet mazo trasi tieši baudīšanai. Tā kā pēc sacensībām bija paredzēta vēl pirts un izklaides, bija pat labi kā es (viena no) vakarā pasākuma laikā būšu ar spēkiem, varēšu sagaidīt un izmitināt skrējējus, lai tie neiespringstu pēc garo distanču skriešanas.
-cik stiprs ir šīs vīns? - cik Tev vajag?
Tātad, pati trase bija slidenāka nekā pagājuša gadā, vairāk dubļu vairāk kalnu (no/uz). Spilgtākie momenti bija: skrienot no kalna bija jāšķērso upe, protams, ja būtu tiltiņš nekādu problēmu man tas nesagādātu, taču tiltiņa nebija! Peldkostīmu tak arī neesmu paņēmusi līdzi...izdomāju lekt pāri. Kamēr es ar fizikas un ģeometrijas likumiem rēķināju ieskrējiena leņķi, attālumu un ātrumu, tikmēr kādi 20 skrējēji jau šķērsojuši to upi bez jebkādas iespringtības. Tālāk notika tas, ko var iemācīties tikai stiepšanas laikā - špagats. Skrienu no kalna, redzu puiši strauji griežas pa kreisi. Pfff..es tak arī tā varu. Skrienu, griežos un hop! Kreisā kāja uz priekšu, labā palika uz vietas. Aiz manis skrēja sieviete, kas satraucas par manī. Pieskrējēja, uzprasīja vai viss ir labi. Redziet, mīļie draugi, šeit slēpjas atbilde uz jūsu nesakaitamiem jautājumiem par stiepšanas palīdzību :P  Trešais spilgtākais moments bija jau pēc finiša - noskrēju savus 14km un aizskrēju uz mazo aplīti, pārbaudīt kā veiksies garo distanču skrējējiem (piezīme: 14km sastāv no viena liela apļa, 33km sastāv no 1+1 + mazais aplis (6km); un 55km sastāv no 1+1+mazais+1+mazais). Tātad, ieskrienot mazā aplīti it kā visi bija sākuši/ turpinājuši skriet otro lielo... bet es sadzirdēju kādas skaņas, redzu Mārtiņs Puriņš nāk (ātrākais LV kalnu skrējējs). Es apstājos lai sasveicinātos, viņš skrien augšā redz mani un jautā: "Darja, ko Tu te dari?" Es viņam novēlēju labu ceļu, bet viņš atkal prasīja: "Nē. Darja, ko Tu te dari?" Es sapratu, ko viņš domā un sasmējos, parādīju savu numuru, kur rakstīts ka man ir tikai 14km. Tad viņš arī uzsmaidīja un skrēja tālāk. Hahaha...kā Mārtiņš varēja padomāt kā es skrienu ātrāk par viņu ))) ja nu tikai extasy sarijos kopā ari eritropoetīnu (intravenozi). Vēlāk jau sekoja ballīte, kur mums bija iespēja nogaršot vīnu, kas pielāgojas tavam izvēlētam stiprumam :))
Ballīte bija visādas spēles un NĒRĢU halātu peldēšanas tradicionāls izpildījums un tā viss jautri turpinājās līdz kādiem pieciem-sešiem no rīta, tad sekoja jau ierasta došanas mājup.

Pēc trim nedēļām brīvprātīgas pusslinkošanas  (40-50km/week +speed works and muscle works) pienāca laiks arī šī gada noslēguma skrējienam - Rembates aplis 2013. Sacensības nav populāras (parasti ~ 200 dalībnieki) un trases ir tikai divas: 3km un 10,8km. Pirmo reizi piedalījos divus gadus atpakaļ, tad nākamajā gadā laboju savu trases rekordu pa 5min, šogad arī bija doma labot, bet... Ekstrēmas lietas nav prognozējamas :))
dopinga kontrole: - Nē, šokolādi neesmu paņēmusi līdzi! :)
No piektdienas vakara līdz pirmdienas rītam bija nekontrolējami laba un visai pozitīva laika pavadīšana. Nekas jau nelikumīgs nebija nedz lietots, nedz padarīts, taču daži treniņi izpalika :D Tāpēc stāvot Rembatē startā zonā es biju pilnīgi laimīga, ar pilnīgi nesagatavotām kājām. Skrēju kā varēju, elpojot pareizi, ritmiski liekot kājas (palielinot RPM), sekoju līdzi savai stājai un kāju likšanai - kopējais laiks tikai pa 30sek sliktāks nekā pagājuša gadā. Zili brīnumi :))) Viss sezona ir noslēgusies.

Rezultāti par SkrienLatvija 2013 seriālu: 14.vieta sava vecuma grupā (starp visām daiļa dzimuma pārstāvjiem līdz 30 gadiem) un 42. vieta starp visām daiļa dzimuma pārstāvjiem (pag.gad. 12.vieta un 32. vieta atbilstoši). Esmu ļoti apmierināta ar savu rezultātu, neskaitot to, ka šogad bija vairāk izlaides skrējienu nekā nopietnu startu. Nākamgad noteikti sagādāšu kādu pārsteigumu :))

P.s.  Zemāk ir redzamas bildes no Telpu orientēšanas pasākuma. Noteikti nākamgad iekļaušu orientēšanos un rogainingu sava sacensību plānojuma tabulā, jo tas tik jautri un aizraujoši. Ātri atradu visu punktus (dažus jau skrienot garām iegaumēju to atrašanas vietu), bet problēma ir tāda kā es pa lēni pārvietojos. Secinājums, lielo gūžas muskuli vajag kustināt ātrāk un no trepēm nav jābaidās :D

Tabakas fabrika IV stāvs, pirmā karte un jau otrās bailes no saskriešanas ar stipriem vīriem




Sunday, September 15, 2013

Осенняя спешная прогулка по Валмере или долгие сорок два километра до вкусняшек (Valmieras maratons 2013)

L. B. Alberti: “…e se pure alcuna si pateva chiamare nostra queste erana le sole tre-… anima, corpo e tempo” [1, с. 173] (прим. три вещи принадлежат человеку: душа, тело и время)
Зенон Китийский: Время - это расстояние движения.

Судя по тренировкам и общей подготовки организма (отказ от сладкого, жирного, этил-содержащих напитков), то эти соревнования должны были войти в мою историю бега как быстрые, лёгкие и с перчинкой. Но судьба уготовила другой сценарий.
Готовиться я начала сразу после финиша второго марафона (то бишь в конце марта). Были ,конечно, небольшие помехи в графике, но к лету все устаканилось и я вошла в ритм...туц -туц. Принцип был таков: три недели разбивались на 40, 60 и 80 км. Начинается все с 60 км, что включает в себя в основном скоростные тренировки. Затем следовало  40 км, где было 2-3 раза speed work и отдых.  Далее следовало 80км, где  на недельке я ,как леший, гонялась по улицам города, набирая километраж. Не исключила я и силовые тренировки. В общем, все шло как по оливковому маслу.На последнем контрольном полумарафоне  я выбежала из 2-х часов, как обычно развлекаясь.  Следовавший далее контрольный забег на 35 км я сделала шикарно.  Бежалось легко, и только на 25-м км я осознала, что уже скоро- то конец тренировки и прибавила скорость: ни-че-го не заболело, прям праздник. Но после этого началось непонятное безумие: то кровь из носа пойдет, то спина под лопаткой заболит.  А за неделю до марафона вообще, как молодец, шмякнулась во время утреннего кросса. Сонная была, корень не заметила .  В общем, коленки цвет новый обрели, а небольшие участки и вовсе кровь выпустили. Руки разодрала... Старалась, что еще сказать! На следующий день пошла к физиотерапевту, чтобы проверить можно ли мне бежать. Она меня осмотрела и поинтересовалась, когда я ходить научусь? )) Потом осмотрела полностью мышцы, позвоночник, связки и сказала, что я рождена для бега (если я внимательно буду бегать и наколенники куплю). Тут я задумалась, что ж так организм противится соревнованиям? Я так часто в голове пробегала предстоящую трассу, что никаких сюрпризов точно быть не могло.
Два дня до соревнований. Психологически я больше не хочу на соревнования, даже есть перестала. День до соревнований - нереальная усталость. Собралась, наелась макарон и баиньки. На следующий день с утра чувствовала себя отлично, настроение на подъеме. )) С собой в Валмиеру ,помимо мамы (несомненно главного болельщика на соревнованиях больше 30-ти км), прихватила Зане (моя ученица, в течение двух месяцев готовила её к этому событию - её первому полумарафону).

Ехали уже веселые, предчувствуя финиш и радость от проделанного. Очень хотелось какао, но на трассе Рига-Валмиера не было какао, Statoil нашли только в центре Валмиеры (нда... упущение, однако). Припарковались. Пошли за номерками, весело попивая долгожданный горячий напиток. Полчаса до старта.  Зане начала разминаться, а я... а что мне? Мне 42-х километров вполне хватит для разминки. ))) Пять минут до заветного выстрела, небольшая растяжка, конечно нервы, пульс вырос до 115-118 ударов.  О-о, я в шоке. СТАРТ!


Первый круг, все славненько.  Мчусь, как планировалось, из 4-х часов. На втором круге отчего - то меня начинает колбасить. У 20-го километра сбавляю темп, не из усталости, а непонятно почему не могу себя уговорить бежать. Перешла в зону комфорта.  Перед  21-м километром меня обогнали зайцы (держатели темпа) на 4:00. Третий круг. Чего - то так грустно стало. Вижу маму на трассе, сбавляю темп, пью воду и перехожу на пеший шаг. Смотрю-  скорость 8 км/час, думаю- нормально я иду. ))) Небольшая заминка и снова бегу.  Потом иду, бегу... по дороге встречаю так же быстро идущую элиту. Жалуются, что психологически тяжело, не могут бежать. Боже, как я их понимаю! И так еще понимала километров  15: то бежала и понимала, то переходила на скоростной шаг и тоже понимала. Кошмар, я раза три успела замерзнуть.  Решила у мамы куртку взять и на последнем круге одеться.  Думала, думала... ничего себе марафонец -  во время соревнований замерз, оделся. Значит, стартовала в майке, а прибегу в куртке. Не-е-е... не поймут.

Осталось 4 километра, собрала все свое достоинство бегуна и помчалась как лань в зоне комфорта. Обогнала одного мужика, затем второго, потом девушку и тут поилка на 40-ом километре. Собралась было  попить или покушать. Потом не-е-е-ет! Беги! И не остановилась, а прибавила темп (неожиданно для себя) и обогнала ещё парня. Найс! Бегууу... тут финиш. В голове:  " Не может быть, наконец -то!" Финиширую. Молодца, донесла таки тушку до финиша, не сошла с трассы, за что получила медальку и вкусняшки. )) Домой ехали счастливые! Зане пробежала за 1:50 (хотя до этого мечтала только выбежать из двух), а я счастлива, что все закончилось (бежалось легко, а вот мотивация сильно хромала... причем на обе ноги!). Мама рада- ребенок жив и песенки поет ;))


На следующий день НИЧЕГО не болело. Через день, было немного сложно ходить, решила пробежаться. Ни одна мышца при беге не болела.  Это что ж получается: хожу - ножки гудят, бегу - они в порядке. Вывод-  меньше ходить надо на беговых соревнованиях!!!